Responsabil grup tinta – Dumesti (cod COR243212 specialist relatii sociale), norma 2 ore/zi,

Nivel cariera:
Middle (peste 3 ani experienta)
Denumire firma:
Fundatia World Vision Romania
Localitatea:
Vaslui
Domeniile ofertei:
Altele
Data introducerii:
17.05.2018
World Vision România este o organizaţie umanitară creştină, care pune în centrul activităţii sale nevoile pentru educaţie, sănătate, creştere spirituală ale copiilor. Ne concentrăm asupra muncii cu copiii, familiile şi comunităţile din care aceştia fac parte, în special din mediul rural, în scopul depăşirii sărăciei şi nedreptăţii. Acţionăm prin programe de dezvoltare, advocacy și intervenţie umanitară de urgenţă. World Vision România este o organizaţie parteneră a World Vision International, prezentă în peste 100 de ţări din întreaga lume. World Vision desfăşoară de de 20 ani în România programe în peste 200 de comunităţi rurale din 8 judeţe. De-a lungul timpului am oferit sprijin pentru mai mult de 50.000 de copii și 300.000 de adulți. Miracolul vieţii şi credinţa în Dumnezeu ne motivează să creştem copii sănătoşi, educaţi şi împliniţi. Ne asumăm misiunea cu responsabilitate şi competenţă. Vino să trăieşti experienţa aceasta cu World Vision România! PENTRU COPII. PENTRU MAI BINE. PENTRU VIITOR PRIN TINE

Descrierea postului:

Proiectul: „Comunitati implicate, educatie de calitate”
Perioada determinata:
Locatia: Biroul Zonal Iasi&Vaslui
Sarcini si responsabilitati:
Studierea si intelegerea definitiilor exacte ale fiecarei categorii de grup tinta;
Analiza, intelegerea si operationalizarea indicatorilor proiectului la nivel de grup tinta precum si a documentelor doveditoare necesare;
Elaborarea de liste de documente necesare pentru demonstrarea apartenentei la grupul tinta a proiectului pentru fiecare categorie de grup tinta (documente personale, documente scolare, documente familiale)
Promovarea proiectului, serviciilor si activitatilor acestuia la nivelul grupului tinta (promovare directa sau prin intermediari, afise, postari pe pagina web si facebook a proiectului);- Indeplineste sarcini sau acorda suport celorlalti membri ai echipei in orice alte situatii urgente, in limita competentelor si in cadrul proiectului urmare a solicitarii managerului de proiect.
Elaborarea de Metodologii si proceduri de selectie a beneficiarilor pentru fiecare categorie de grup tinta;
Organizare 3 evenimente de promovare (cate unul anual) in fiecare unitate de de invatamant inclusa in proiect in vederea asigurarii numarului necesar de beneficiari dar si selectiei acestora in functie de indicatorii proiectului;
Comunicarea criteriilor de selectie catre beneficiari;
Colectarea de solicitari de participare la proiect din partea potentialilor beneficiari cu ocazia evenimentelor sau in mod curent;
Informarea potentialilor beneficiari cu privire la rezultatele procedurilor de selectie si de participare la proiect;
Constituirea de liste de rezerva pentru fiecare categorie de beneficiari in vederea asigurarii grupului tinta;
Colectarea si completarea dosarelor de inregistrare a beneficiarilor prin comunicarea permanenta cu acestia si prin intalniri individuale sau de grup;
Actualizarea periodica a situatiei personale, scolare, familiale a grupului tinta;
Constituirea si actualizarea periodica a unei baze de date cu date de contact ale beneficiarilor;
Organizarea si predarea dosarelor beneficiarilor catre Expert comunicare si informare grup tinta in pregatirea actiunilor de raportare;
Participa la intalnirile de lucru interne prevazute in cadrul proiectului;
Este responsabil cu raportarea periodica a activitatilor de promovare si selectie a grupului tinta;
Sprijina Expert comunicare si informare grup tinta in realizarea raportelor periodice sau exceptionale in cadrul proiectului (organizarea documentelor tehnice la nivel de cereri de plata, cereri de rambursare);
- Participa saptamanal, dupa caz la activitati de formare crestina conform planului de dezvoltare crestina stabilit la nivelul fiecarui Birou Zonal
- Respecta normele de sanatate si securitate in munca prevazute de legislatia in vigoare.

Cerinte:

Studii superioare socio-umane / comunicare si relatii publice - 3 ani
Abilitati de comunicare si relationare; Bune abilitati de organizare si planificare; Bune capacitati de analiza si sinteza; Abilitati de lucru in echipa; Buna operare PC; Permis de conducere cat B preferabil.
Preferabil: Cunostinte cu privire la populatia scolara din localitatile desemnate; Cunostinte cu privire la actori locali ce pot facilita accesul la populatia scolara din zona desemnata
Experienta in proiecte finantate prin fonduri nerambursabile / programe comunitare- 2 ani.
Experienta profesionala generala de minim 3 ani.
Preferabil: Experienta profesionala de management / raportare / grup tinta; Experienta de lucru cu populatia scolara din zona la nivel de gradinita, scoala generala / liceu