Postul: Facilitator de dezvoltare comunitara – Negresti, cod COR 341204, norma 2 ore/zi

Nivel cariera:
Entry level (sub 3 ani exp)
Denumire firma:
Fundatia World Vision Romania
Localitatea:
Negresti
Data introducerii:
17.05.2018
World Vision România este o organizaţie umanitară creştină, care pune în centrul activităţii sale nevoile pentru educaţie, sănătate, creştere spirituală ale copiilor. Ne concentrăm asupra muncii cu copiii, familiile şi comunităţile din care aceştia fac parte, în special din mediul rural, în scopul depăşirii sărăciei şi nedreptăţii. Acţionăm prin programe de dezvoltare, advocacy și intervenţie umanitară de urgenţă. World Vision România este o organizaţie parteneră a World Vision International, prezentă în peste 100 de ţări din întreaga lume. World Vision desfăşoară de de 20 ani în România programe în peste 200 de comunităţi rurale din 8 judeţe. De-a lungul timpului am oferit sprijin pentru mai mult de 50.000 de copii și 300.000 de adulți. Miracolul vieţii şi credinţa în Dumnezeu ne motivează să creştem copii sănătoşi, educaţi şi împliniţi. Ne asumăm misiunea cu responsabilitate şi competenţă. Vino să trăieşti experienţa aceasta cu World Vision România! PENTRU COPII. PENTRU MAI BINE. PENTRU VIITOR PRIN TINE

Descrierea postului:

Proiectul: „Comunitati implicate, educatie de calitate”
Perioada determinata:
Locatia: Biroul Zonal Iasi&Vaslui
Sarcini si responsabilitati:
Elaborarea de baze de date si contact cu actori institutionali locali, cu primarii, gradinite, scoli, licee, ONG-uri, biserici, medici de familie, dispensar, politie locala, agenti economici;
Realizarea unei campanii de promovare a proiectului la nivelul actorilor institutionali locali in vederea stabilirii de contacte si a unui climat de cooperare permanenta cu acestia pe tot parcursul proiectului;
Informarea permanenta a actorilor institutionali locali cu privire la activitatile curente si cu privire la evenimentele organizate in cadrul proiectului;
Propunerea de documente de colaborare – Acorduri de parteneriat – atunci cand este cazul, si facilitarea obtinerii acordurilor necesare incheierii de protocoale de colaborare in cadrul activitatilor care impun acest lucru;
Organizarea si derularea procedurilor de obtinere a acordurilor de colaborare cu toti factorii implicati;
Pregatirea intalnirilor cu actorii institutionali locali la nivel de mese rotude, workshop-uri sau prin invitarea acestora la evenimentele organizate in cadrul proiectului;
Se informeaza permanent cu privire la activitatile derulate in cadrul proiectului pe plan local si raspunde la solicitarile de informatii din partea actorilor institutionali locali cu privire la activitatile proiectului;
Face legatura intre solicitarile locale de informatii si responsabilii din cadrul proiectului specializati pe fiecare tip de activitate / serviciu;
Culegerea de reclamatii, plangeri, contestatii din partea beneficiarilor, tertilor si orientarea acestora catre persoanele responsabile;
Participa la intalnirile de lucru interne prevazute in cadrul proiectului;
Este responsabil cu raportarea periodica a activitatilor de mediere intre echipa de proiect si terte institutii, organizatii, unitati;
Sprijina Expertul comunicare si informare grup tinta in realizarea raportelor periodice sau exceptionale in cadrul proiectului (organizarea documentelor tehnice la nivel de cereri de plata, cereri de rambursare);
- Participa saptamanal, dupa caz la activitati de formare crestina conform planului de dezvoltare crestina stabilit la nivelul fiecarui Birou Zonal
- Respecta normele de sanatate si securitate in munca prevazute de legislatia in vigoare.

Cerinte:

Studii medii (diploma bacalaureat) - 4 ani.
Abilitati de comunicare si relationare; Bune abilitati de organizare si planificare; Bune capacitati de analiza si sinteza; Abilitati de lucru in echipa; Buna operare PC; Permis de conducere cat B- preferabil;
Preferabil - Cunostinte cu privire la populatia scolara din localitatile desemnate; Cunostinte cu privire la actori locali ce pot facilita accesul la populatia scolara din zona desemnata
Experienta in proiecte de dezvoltare/mobilitate comunitara - 1 an.
Experienta profesionala generala de minim 2 ani. - 1 ani
Preferabil - Experienta profesionala de management / raportare / grup tinta; Experienta de lucru cu populatia scolara din zona la nivel de gradinita, scoala generala / liceu.

Termen limită pentru depunerea cererii: 23 mai 2018